Oczyszczająca dieta sokowa
02 Mar 2018

Oczyszczająca dieta sokowa

Dieta na sokach występuje w różnych wariantach, jeśli chodzi o jej długość. Najważniejsze jest, że nie może ona trwać więcej niż siedem dni. Może być też z powodzeniem stosowana przez pięć lub trzy dni – jako dieta odchudzająca, ale również jako dieta sokowa oczyszczająca . Jednak największą skuteczność soki wykazują podczas stosowania kuracji jednodniowego oczyszczania organizmu.

Czym jest detoks

Detoks to inaczej oczyszczanie organizmu. Dzięki zastosowaniu takiej terapii oczyszczającej na bazie soków, organizm ma szansę w naturalny i łagodny sposób pozbyć się zalegających w nim toksyn i szkodliwych substancji. Jest to też dobra metoda na rozbicie ewentualnych kamieni żółciowych. Dzięki regularnemu stosowaniu detoksu organizmu sokami, możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i chorób, poprzez eliminowanie ich już w początkowej fazie rozwoju.

Dietetycy i eksperci z zakresu żywienia są zgodni, że dieta oczyszczająca na sokach ma zbawienny wpływ nie tylko na działanie układu pokarmowego, ale na stan całego organizmu. Natomiast u osób, które odczuwają dolegliwości ze strony wątroby, woreczka żółciowego, żołądka czy jelit –  zalecane jest przeprowadzanie detoksu organizmu sokami raz w tygodniu.

Jak przeprowadzić detoks sokami

Zaleca się, aby na czas detoksykacji organizmu sokami zaplanować dzień wolny od pracy. Wynika to z faktu, że organizm może być wtedy nieco osłabiony i nie zaleca się wzmożonego wysiłku podczas przeprowadzania detoksu organizmu sokami. Jedyną zalecaną formą aktywności jest spacer, który ma na celu pobudzić działanie jelit do jeszcze skuteczniejszego usuwania toksyn.

Dzień detoksu sokami rozpoczyna się od wypicia szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Przez cały dzień nie można absolutnie nic jeść a jedynymi posiłkami są soki warzywno-owocowe. Dodatkowo, bezwzględnie należy pamiętać, że soki stosowane do diety oczyszczającej muszą być świeżo wyciskane (świetnie się tu sprawdzi wyciskarka wolnoobrotowa). Te dostępne w sklepach, w kartonach bądź butelkowane, nie przyniosą żadnego efektu. Ponadto trzeba mieć na uwadze, iż  pomiędzy posiłkami złożonymi z soków warzywno-owocowych dozwolone jest jedynie picie wody i herbat ziołowych.