Wolnoobrotowa wyciskarka do soków: ręczna czy elektryczna - ślimakowa? Wybór należy do Ciebie!
14 May 2019

Wolnoobrotowa wyciskarka do soków: ręczna czy elektryczna - ślimakowa? Wybór należy do Ciebie!

Jeżeli chcesz zacząć przygotowywanie domowych soków we własnej kuchni, na pewno zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać. Bardzo prawdopodobne, że stoisz przed dylematem: wyciskarka do owoców czy sokowirówka? Twój wybór padł na wyciskarkę? W takim razie musisz jeszcze zdecydować co będzie dla Ciebie lepsze: ręczna wyciskarka do owoców i warzyw czy może jednak elektryczna? Czy w Twoim przypadku sprawdzi się ręczna wyciskarka do soków ze stali nierdzewnej lub innych tworzyw, na przykład ręczna wyciskarka do soku żeliwna? Spróbujemy pomóc Ci rozstrzygnąć tę kwestię.

Ręczna wyciskarka do soków: czy to opcja dla Ciebie?

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje wyciskarek ręcznych mamy dzisiaj na rynku. Możesz zdecydować się na ręczną wyciskarkę do cytrusów, której mechanizm działania polega na tym, że chcąc wycisnąć sok musisz przekroić owoc na pół i ruchem obrotowym przesuwać połówkę pomarańczy, cytryny itp. po specjalnym stożku. Ponadto, do wyboru masz również wyciskarki do cytrusów z dźwignią. Innym rodzajem wyciskarek ręcznych jest ręczna wyciskarka ślimakowa, której wygląd przywodzi na myśl klasyczne maszynki do mięsa.

Wolnoobrotowa elektryczna wyciskarka do soków z wałkiem ślimakowym: co warto mieć na uwadze?

Co powinniśmy wiedzieć na temat wolnoobrotowych elektrycznych wyciskarek do soków? Do wyboru mamy elektryczne wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe, które mają szersze zastosowanie. Co więcej, wyciskarki ślimakowe dzielimy na pionowe i poziome. Wyciskarki pionowe z reguły są wyposażone w jeden ślimak, chociaż dostępne są również poziome wyciskarki jednoślimakowe, z kolei wyciskarki poziome posiadają dwa ślimaki. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń powinien być zdeterminowany naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Co to oznacza?

  • Wyciskarki pionowe zajmują niewiele miejsca – to może być istotne, jeśli nasza kuchnia jest bardzo mała, dysponujemy ograniczoną liczbą szafek, czy nasz blat jest już wystarczająco zagospodarowany domowymi sprzętami i zależy nam na mniejszym urządzeniu
  • Wyciskarka pozioma doskonale nadaje się do wyciskania soku z warzyw liściastych takich jak jarmuż czy szpinak.
  • Dzięki pionowemu ustawieniu ślimaków, wyciskarki pionowe są łatwe w użyciu.
  • Niektóre modele wyciskarek pionowych pozwalają dodatkowo, na przygotowywanie np.  makaronu. Warto zwrócić na to uwagę wybierając odpowiedni model. Określ swoje oczekiwania i zastanów się, na jakich funkcjonalnościach najbardziej Ci zależy, jeśli masz zamiar zainwestować w poziomą wyciskarkę do soków.

Porównanie: ręczna vs elektryczna wyciskarka do soków

Doszliśmy do sedna: co będzie dla Ciebie lepsze – ręczna wyciskarka wolnoobrotowa, czy może jednak wolnoobrotowa wyciskarka ślimakowa? To zależy tylko od Ciebie i Twoich oczekiwań. Zróbmy małe porównanie zalet obu urządzeń! 

Ręczna wyciskarka wolnoobrotowa

  • mobilność: w zależności od potrzeb, wyciskarkę możesz zabrać ze sobą również w miejsca, w których nie ma prądu
  • wyciskarki ślimakowe dają możliwość przygotowania soków z różnych składników (zawsze sprawdzaj zalecenia producenta w tym zakresie!)
  • relatywnie niska cena

Elektryczna wyciskarka ślimakowa 

  • nie musisz używać siły swoich mięśni, całą pracę wykonuje za Ciebie urządzenie
  • wiele modeli wyciskarek posiada również inne funkcje, obok wyciskania soków
  • do wyboru masz wyciskarki pionowe i poziome 

REASUMUJĄC: to, na jaką wyciskarkę wolnoobrotową ostatecznie się zdecydujesz, powinno być uzależnione od Twoich indywidualnych oczekiwań. Zarówno ręczne wyciskarki, jak i wyciskarki ślimakowe mają swoje zalety. Wyciskarki ręczne mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli często podróżujesz, a mimo wszystko nie chcesz rezygnować z przyrządzania domowych soków. Zanim wybierzesz konkretny model sprawdź opinie o ręcznych wyciskarkach do soków oraz wyciskarkach ślimakowych, porównaj ich zalety z własnymi potrzebami i przeanalizuj możliwości, jakie dają oba rozwiązania. Nie podejmuj pochopnej decyzji!

Być może zainteresuje Cię...

hurom-h200
Hurom H100
HUROM H200 ALL IN ONE - WOLNOOBROTOWA WYCISKARKA DO SOKÓW
HUROM H100S - WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA DO SOKÓW - MYCIE W 5 SEKUND, INNOWACYJNE FILTRY
HUROM H100 - WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA DO SOKÓW - MYCIE W 5 SEKUND, INNOWACYJNE FILTRY