Jak działa wolnoobrotowa wyciskarka do soków?

 

Zamierzasz zacząć przygotowywać domowe soki? Zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać i Twoją uwagę zwróciły wolnoobrotowe wyciskarki do soków? Chcesz wiedzieć, jak działa wyciskarka wolnoobrotowa do warzyw i owoców? Szukasz odpowiedzi na pytanie: co to są wyciskarki?

Co to jest i jak wygląda wolnoobrotowa wyciskarka do soków?

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków to specjalistyczne urządzenie, które umożliwia produkcję soków z warzyw i owoców. Jakie rodzaje wyciskarek są dzisiaj dostępne na rynku? Do wyboru mamy wyciskarki ręczne i elektryczne. W przypadku wyciskarek elektrycznych możemy zdecydować się na wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe. Co więcej, podział wyciskarek wolnoobrotowych obejmuje również wyciskarki poziome i pionowe – tutaj kluczowe znaczenie ma umieszczenie ślimaków.

Wyciskarka pionowa ma tę zaletę, że jej relatywnie niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne przechowywanie, co może mieć szczególne znaczenie dla osób posiadających niewielkie kuchnie i dysponujących ograniczoną ilością wolnej przestrzeni. Niekwestionowaną zaletą wyciskarek poziomych jest fakt, że dużo modeli, poza możliwością wyciskania soków, zostało wyposażonych w wiele dodatkowych funkcjonalności, takich jak zrobienie makaronu itp. Wyciskarka pozioma, w zależności od modelu, może być więc urządzeniem wielofunkcyjnym. Która wyciskarka ślimakowa będzie w naszym przypadku strzałem w dziesiątkę? To zależy! To, jaka wyciskarka do owoców i warzyw przypadnie Ci do gustu jest zdeterminowane Twoimi oczekiwaniami. Określ je, zanim wybierzesz się na zakupy!

Z czego zrobić sok i jak używać wyciskarki wolnoobrotowej? Jeżeli prócz warzyw i owoców, zamierzasz również przygotowywać soki z dodatkiem warzyw liściastych i ziół, Twoim celem powinna być wyciskarka do owoców, warzyw i ziół, która będzie najbardziej odpowiednia do tego celu. Do wyciskania soku z ziół, liści itp. polecane są szczególnie wyciskarki poziome. W sklepach znajdziesz także specjalne wyciskarki do cytrusów.

Jak działa ślimakowa wyciskarka wolnoobrotowa?

Wiemy co to jest wyciskarka wolnoobrotowa, co robi i jakie rodzaje wyciskarek znajdziemy obecnie na rynku. Wyciskanie owoców, warzyw i ziół może okazać się ciekawym urozmaiceniem naszej diety. Spróbujmy więc sobie wyjaśnić, co właściwie robi wyciskarka? Jakie są mechanizmy jej funkcjonowania? Jak działa wyciskarka do soków i warzyw? Przede wszystkim, należy pamiętać, że działanie ślimakowej wyciskarki do soków opiera się na miażdżeniu owoców i warzyw przy pomocy specjalnych ślimaków. Dzięki temu, że składniki są miażdżone, a wyciskarka niskoobrotowa, sok nie jest podgrzewany w czasie produkcji i zachowuje wiele wartościowych elementów odżywczych. Co więcej, sok wyprodukowany przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej może być przechowywany dłużej niż w przypadku sokowirówki. Wprawdzie sok z wyciskarki może być mniej klarowny i znajdziemy w nim drobinki miąższu, ale warto pamiętać, że dzięki temu jest w nim obecny błonnik.

Podsumowując: ślimakowa wyciskarka do soków nie ściera warzyw i owoców, ale je miażdży. Dzięki temu, że działa na wolnych obrotach, nie podgrzewa soku, dlatego płyn może zachować wartościowe składniki. Cząsteczki miąższu w soku natomiast są źródłem błonnika.