Jak działa wolnoobrotowa wyciskarka do soków?
14 May 2019

Jak działa wolnoobrotowa wyciskarka do soków?

Zamierzasz zacząć przygotowywać domowe soki? Zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać i Twoją uwagę zwróciły wolnoobrotowe wyciskarki do soków? Chcesz wiedzieć, jak działa wyciskarka wolnoobrotowa do warzyw i owoców? Szukasz odpowiedzi na pytanie: co to są wyciskarki?

Co to jest i jak wygląda wolnoobrotowa wyciskarka do soków?

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków to specjalistyczne urządzenie, które umożliwia produkcję soków z warzyw i owoców. Jakie rodzaje wyciskarek są dzisiaj dostępne na rynku? Do wyboru mamy wyciskarki ręczne i elektryczne. W przypadku wyciskarek elektrycznych możemy zdecydować się na wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe. Co więcej, podział wyciskarek wolnoobrotowych obejmuje również wyciskarki poziome i pionowe – tutaj kluczowe znaczenie ma umieszczenie wałka ślimakowego.

Wyciskarka pionowa ma tę zaletę, że jej relatywnie niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne przechowywanie, co może mieć szczególne znaczenie dla osób posiadających niewielkie kuchnie i dysponujących ograniczoną ilością wolnej przestrzeni. Niekwestionowaną zaletą wyciskarek poziomych jest fakt, że dużo modeli, poza możliwością wyciskania soków, zostało wyposażonych w wiele dodatkowych funkcjonalności, takich jak zrobienie makaronu, lodów, sorbetów, masła orzechowego, itp. Wyciskarka pozioma, w zależności od modelu, może być więc urządzeniem wielofunkcyjnym. Która wyciskarka ślimakowa będzie w naszym przypadku strzałem w dziesiątkę? To zależy! To, jaka wyciskarka do owoców i warzyw przypadnie Ci do gustu jest zdeterminowane Twoimi oczekiwaniami. Określ je, zanim wybierzesz się na zakupy!

Z czego zrobić sok i jak używać wyciskarki wolnoobrotowej? Jeżeli prócz warzyw i owoców, zamierzasz również przygotowywać soki z dodatkiem warzyw liściastych i ziół, Twoim celem powinna być wyciskarka do owoców, warzyw i ziół, która będzie najbardziej odpowiednia do tego celu. Do wyciskania soku z ziół, liści itp. polecane są szczególnie wyciskarki poziome. W sklepach znajdziesz także specjalne wyciskarki do cytrusów.

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Wiemy co to jest wyciskarka wolnoobrotowa, co robi i jakie rodzaje wyciskarek znajdziemy obecnie na rynku. Świeżo przygotowane soki z wyciskarki wolnoobrotowej mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem naszej diety. Spróbujmy więc sobie wyjaśnić, co właściwie robi wyciskarka, jak funkcjonuje? Przede wszystkim, należy pamiętać, że działanie wyciskarki wolnoobrotowej do soków opiera się na miażdżeniu owoców i warzyw przy pomocy specjalnych wałków ślimakowych. Dzięki temu, że składniki są miażdżone, a wyciskarka niskoobrotowa, sok nie nagrzewa się w czasie wyciskania i zachowuje wiele wartościowych elementów odżywczych. Co więcej, sok wyprodukowany przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej może być przechowywany dłużej niż w przypadku sokowirówki. Wprawdzie sok z wyciskarki może być mniej klarowny i znajdziemy w nim drobinki miąższu, ale warto pamiętać, że dzięki temu jest w nim obecny błonnik.

Podsumowując: wolnoobrotowa wyciskarka do soków nie ściera warzyw i owoców, ale je miażdży. Dzięki temu, że działa na wolnych obrotach, nie podgrzewa soku, dlatego zachowuje on wartościowe składniki. Cząsteczki miąższu w soku natomiast są źródłem błonnika.