Szparagowy myśliciel
03 Mar 2014

Szparagowy myśliciel

Każdy, kto dużo pracuje, prędzej czy później odczuwa efekty przemęczenia. Odpowiednie wsparcie dla mózgu jest wtedy w pełni wskazane – a pomóc mogą szparagi, szpinak i buraki. Nasze centrum zarządzania w postaci mózgu to jeden z najbardziej energochłonnych elementów ludzkiego ciała. Jeśli nie jest niczym zajęty, to pobiera około 50% energii z jedzenia, jakie dostarczyliśmy do organizmu. Jeśli pracuje – wartość ta drastycznie wzrasta. Dlatego mając na uwadze równowagę pracy tego organu, warto dostarczyć mu wszystkiego tego, czego aktualnie potrzebuje. A będzie to z pewnością kwas foliowy i magnez znajdujący się w buraku, określane mianem kluczowych składników koniecznych do wyprodukowania dopaminy. Szpinak wspomaga transport tlenu we krwi, a szparagi zawierają witaminę B6, pozwalającą zmniejszyć nasze wahania nastroju. Zestawienie tych składników w jedną całość i dostarczenie do organizmu w postaci łatwo przyswajalnego soku powoduje, że impulsy nerwowe trafiają do mózgu w bardziej efektywny sposób – czyli   po prostu lepiej nam się myśli.

Składniki:

 • 10 pędów szparagów
 • 3 małe buraki
 • 300 g świeżych liści szpinaku
 • szczypta pieprzu cayenne

Twój organizm wzbogaca się o:

 • Witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, K
 • Beta-karoten, biotynę, kwas foliowy
 • Wapń, żelazo, jod, miedź, magnez, mangan, cynk, potas, fosfor
 • Tryptofan
Przygotowanie:

 1. Liście szpinaku dokładnie umyj pod bieżącą wodą, odrzuć pożółkłe i zwiędłe egzemplarze. Buraki obierz i pokrój na kawałki.
 2. Szparagi, szpinak i buraki wrzuć do komory załadunkowej wyciskarki Hurom, a następnie włącz urządzenie.
 3. Po chwili można już otworzyć niekapiący lejek i przelać zawartość do szklanki. Na wierzch dodajemy szczyptę pieprzu cayenne, który pomoże przyspieszyć proces trawienia.

Pamiętaj!

Po skończonej pracy wyczyść wyciskarkę z drobnych pozostałości. Możesz zrobić to automatycznie – zamknij zaworek, nalej czystej wody i włącz urządzenie na krótką chwilę. Po wyłączeniu otwórz zaworek i wylej brudną wodę do osobnego naczynia – wyciskarka jest ponownie gotowa do pracy!