W tym sezonie na polskich szosach zobaczymy nową kolarską drużynę – Team Hurom. Ekipa ściga się z licencją UCI Continental Team, a jej siedziba to Rybnik. Drużyna kierowana jest przez Marcina Peca, Andrzeja Sypytkowskiego i Mirosława Kostro.

W ubiegłym sezonie firma Hurom wspierała De Rosę Rybnik – drużynę Andrzeja Sypytkowskiego i Mirosława Kostro stworzoną od podstaw. Zespół w niebieskich strojach nie miał licencji kontynentalnej i startował głównie w krajowych wyścigach. W tym roku powstała całkiem nowa profesjonalna drużyna, która ma w planach starty na wyścigach UCI Europe Tour rozgrywanych nie tylko w Polsce.

Team Hurom na tę chwilę liczy ośmiu zawodników, ale skład ekipy nie jest jeszcze zamknięty. W żółto-czarnych barwach ścigają się obecnie Wojciech Franczak, Mikołaj Gutek, Eryk Latoń, Bartłomiej Matysiak, Wojciech Migdał, Emanuel Piaskowy, Konrad Tomasiak i Bartosz Warchoł.

Wojciech Franczak jest jedynym zawodnikiem w składzie, który w poprzednim sezonie jeździł w zespole De Rosa Rybnik. 24-latek zajął czwarte miejsce w klasyfikacji górskiej Bałtyk-Karkonosze Tour. Mikołaj Gutek to młody kolarz, który w przeszłości był medalistą juniorskich Mistrzostw Polski oraz reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Ponferradzie. Eryk Latoń dwa ostatnie sezony ścigał się w prokontynentalnej drużynie CCC Sprandi. W jej barwach zdominował ubiegłoroczny wyścig Szlakiem Walk majora Hubala (wygrał dwa etapy, klasyfikację generalną i klasyfikację punktową), był także drugi w Pucharze Ministra Obrony Narodowej. Wcześniej, w drużynie BDC, zajął drugie miejsce w “generalce” Dookoła Mazowsza. Bartłomiej Matysiak jest Mistrzem Polski z 2014 roku z Sobótki. Wygrał w przeszłości klasyfikację generalną Bałtyk-Karkonosze Tour (2006), jest także trzykrotnym triumfatorem Pucharu Ministra Obrony Narodowej (2008, 2010, 2013). Ma na swoim koncie również wiele innych sukcesów. Wojciech Migdał i Emanuel Piaskowy ostatni sezon spędzili w Cycling Academy Team. Obaj mają za sobą starty na całym świecie w barwach tego zespołu. Konrad Tomasiak do Teamu Hurom przeszedł z zespołu Start-Vaxes. W zeszłym sezonie brał udział w wyścigach m.in. w Urugwaju, Brazylii czy Chinach. Z ekipy Whirpool-Author do Huromu przeniósł się Bartosz Warchoł. 25-latek wygrał dwa lata temu bardzo ciężkie Grand Prix Polski rozgrywane w Karkonoszach.

Team Hurom ma już za sobą dwa zgrupowania. Pierwsze z nich odbywało się w lutym w hiszpańskim Calpe. W drugim zespół wybrał się do Chorwacji, gdzie wystartował w trzech wyścigach, co oczywiście wiązało się z debiutem ekipy w światowym peletonie.

Pierwszy z nich – Trofej Umag – odbywał się w środę pierwszego marca. Niestety zawodnicy brali udział w kraksie, co uniemożliwiło walkę o czołowe lokaty. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Kilka dni później przyszedł czas na drugi z chorwackich klasyków – Trofej Porec. Tam Eryk Latoń zajął dwudzieste miejsce. W dniach 9-12 marca rozgrywany był etapowy wyścig Istrian Spring Trophy. Liderem drużyny na tę rywalizację został Bartosz Warchoł. Już w niespełna dwukilometrowym prologu zajął 21. miejsce z niewielką, sześciosekundową stratą do zwycięzcy. Dzień później nie poszło tak dobrze, ale w sobotę na królewskim etapie zajął dwunaste miejsce, co w klasyfikacji generalnej uplasowało go na jedenastej pozycji z 37 sekundami straty do lidera. Ostatni etap zakończył się sprinterskim finiszem. W nim Eryk Latoń zajął szóste miejsce. Klasyfikacja generalna po ostatniej części zmagań nie zmieniła się i w końcowym rozrachunku Bartosz Warchoł pozostał na jedenastym miejscu w najważniejszej tabeli wyścigu.

Teraz przed Teamem Hurom rywalizacja w Polsce. Od 31 marca zespół weźmie udział w wyścigu Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour 2017. To trzyetapowa impreza prowadząca przez województwa wielkopolskie i łódzkie. Zapraszamy do śledzenia dalszych poczynań kolarskiej drużyny Team Hurom na naszej stronie.