10 nieznanych właściwości soku z pokrzywy
01 May 2019

10 nieznanych właściwości soku z pokrzywy

Na temat leczniczych właściwości soku z pokrzywy można rozmawiać godzinami. Wywar przygotowany z tej rośliny bogaty jest w witaminy A, C, E i K i doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi, czy bakteriami. W pokrzywie obecne są także między innymi magnez, potas, krzem, jod i kwasy organiczne, pozytywnie oddziałujące na niemal każdy element ciała. Okazuje się jednak, że sok z pokrzywy wykazuje również mniej znane właściwości – oto 10 cech wywaru z rośliny, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Pokrzywa zmniejsza trądzik.

Zawarta w roślinie siarka pozytywnie oddziałuje na cerę. Substancja wpływa na usuwanie toksyn znajdujących się w cerze, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym powstające krosty są mniej widoczne. Sok z pokrzywy ma również działanie przeciwłojotokowe – powinno się go pić przez około 3 tygodnie.

Roślina może regulować ciśnienie krwi.

Osoby cierpiące na zbyt wysokie ciśnienie krwi mogą uzupełniać swoją dietę sokami z pokrzywy. Napar przygotowany z rośliny jest cennym źródłem potasu, który w przypadku osób skarżących się na problemy z ciśnieniem pomaga utrzymać jego stabilny poziom. Potas wykazuje bowiem właściwości obniżające ciśnienie tętnicze i zwykle dieta bogata w ten składnik pozytywnie wpływa na samopoczucie osób chorych.

Sok z pokrzywy poprawia kondycję paznokci i zapobiega wypadaniu włosów.

Co ciekawe, regularne picie soku z pokrzywy może pomóc w poprawie kondycji paznokci i zmniejszeniu ilości wypadających włosów. Wszystko za sprawą zawartego w pokrzywie krzemu, którego ilość w organizmie z biegiem lat maleje. Uzupełnianie poziomu krzemu dzięki sokom z pokrzywy często daje pozytywny efekt w postaci wzmocnionych włosów i paznokci.

Pokrzywa poprawia stan skóry – staje się ona elastyczna.

Kolejna właściwość soku z pokrzywy ucieszy zwłaszcza osoby o zniszczonej cerze. Roślina jest bowiem doskonałym źródłem witamin i pierwiastków – między innymi krzemionki. Ta z kolei bierze udział w procesach hamowania starzenia skóry i poprawia elastyczność cery u osób w każdym wieku. Zwykle regularne picie soku z pokrzywy wspomaga kondycję skóry.

Pokrzywa pomaga podczas występowania biegunki.

Sok z pokrzywy okazuje się być także pomocny w czasie występowania biegunek. Zawarte w roślinie garbniki odpowiadają za gorzki smak naparu, jednocześnie wykazując właściwości zapobiegające biegunce. Warto jednak pamiętać, by nie ograniczać leczenia dolegliwości jedynie do soku z pokrzywy – ma on bowiem działanie wspomagające.

Sok z pokrzywy działa moczopędnie.

Wśród ciekawych właściwości soku z pokrzywy wymienić można również działanie moczopędne. Jest ono niezwykle pożądane zwłaszcza przez osoby redukujące masę ciała – sok pobudza organizm do wydalania mocznika, tym samym przyczyniając się zwykle do efektywnej utraty wagi.

Picie soku z pokrzywy hamuje łysienie u mężczyzn.

Właściwości soku z pokrzywy nie ograniczają się do wpływu na urodę kobiet – mają one także interesujące działanie na mężczyzn. Regularne picie soku z pokrzywy działa wspomagająco podczas terapii niwelującej łysienie – składniki zawarte w roślinie wpływają na hamowanie jego głównej przyczyny.

Pokrzywa odkaża jamę ustną.

Sok z pokrzywy warto stosować także jako płukankę do jamy ustnej – dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym płyn jest w stanie usunąć drobnoustroje obecne w organizmie, mogące prowadzić do stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

Sok z pokrzywy przyczynia się do zmniejszania potliwości.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą urozmaicić swoją dietę o picie soku z pokrzywy. Ta, zmieszana z szałwią i pita dwa razy dziennie, wykazuje zwykle właściwości ograniczające wydzielanie potu, zmniejszając jednocześnie nieprzyjemny zapach.

Pokrzywa pomaga w walce z anemią.

Choć sok z pokrzywy nie uzupełni poziomu żelaza w organizmie kompleksowo, to może być on stosowany jako urozmaicenie diety dla osób chorujących na anemię. Zawartość żelaza pozwala uzupełnić jego niedobory w organizmie u osoby skarżącej się na problemy zdrowotne.

Jeżeli chcesz procesjonalnego wyciskania soków – warto sprawdzić nasz najnowszy model – https://hurom.pl/product-pol-217-Hurom-One-Stop-H-AI-platynowy-wolnoobrotowa-wyciskarka-do-sokow-H-AI-SBE20.html

Świeżą pokrzywę na sok najlepiej zbierać wiosną – wówczas jest młoda, a więc bardziej soczysta i bogatsza w składniki odżywcze. Późnym latem i jesienią pokrzywa jest bardziej włóknista – co za tym idzie trudniejsza do wyciskania i mniej wartościowa. W przypadku starszej pokrzywy wskazane jest wyciskanie samych liści, bez zwłókniałych łodyg.

Przepis na sok z dodatkiem pokrzywy:

  • 3 jabłka
  • 1 limonka
  • 1 pomarańcza
  • 4 garście pokrzywy

Myjemy wszystkie produkty, obieramy limonkę i pomarańczę.  Cząstkujemy składniki na mniejsze kawałki. Wyciskamy sok w wyciskarce wolnoobrotowej.

Na zdrowie!