Dieta sokowa
28 Feb 2018

Dieta sokowa

W ostatnim czasie diety sokowe przebojem wkraczają do domów i firm cateringowych. Jaki jest ich sekret? Dlaczego diety na sokach stały się takie popularne? Okazuje się, że dieta oparta na sokach to nie tylko kwestia mody, ale przede wszystkim bardzo dużej skuteczności – zarówno dietetycznej, jak i oczyszczającej.

Zasady diety sokowej

Dieta na sokach występuje w kilku wariantach. Może być jednodniowa i jest wtedy uznawana za swego rodzaju detoks sokowy lub może być trzydniowa, pięciodniowa bądź siedmiodniowa. W wariancie kilkudniowym działa nie tylko oczyszczająco, ale również jako terapia odchudzająca sokami i uwalniająca od nadmiaru wody w organizmie. 

Najważniejszymi założeniami diety opartej na sokach jest spożywanie przez określony czas wyłącznie soków owocowych i warzywnych. W czasie trwania diety z soków przyjmujemy dziennie pięć posiłków i każdy z nich jest świeżo wyciskanym sokiem z warzyw bądź owoców. Niezwykle istotne jest również to, aby soki stosowane podczas diety były rzeczywiście świeżo wyciskane, najlepiej spożywane w ciągu 24-48 godzin od ich uzyskania. Mimo dużego wyboru różnorodnych soków na rynku, te kartonowe nie nadają się do stosowania podczas diety opartej na sokach. Nawet butelkowane soki jednodniowe nie dostarczą w trakcie takiej terapii odpowiednich witamin i minerałów a co za tym idzie, nie przyniosą upragnionych efektów.

Efekty diety sokowej

Ile się chudnie na diecie sokowej? W zależności od czasu trwania zastosowanej terapii sokowej i indywidualnych predyspozycji organizmu, najczęściej waga zmniejsza się o około 2-3 kilogramów w ciągu tygodnia. Bardzo ważne jest, aby diety na sokach nie stosować dłużej niż przez tydzień. Wynika to z faktu, iż dieta ta jest uboga w białko i przez dłuższy okres może doprowadzić do jego niedoborów w organizmie. Jednak stosowana mądrze i z umiarem będzie miała zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

W diecie opartej na sokach można tworzyć własne kompozycje sokowe w zależności od indywidualnych smaków i upodobań. Najlepsza do tego celu jest wyciskarka wolnoobrotowa. Przy jej użyciu mamy możliwość komponowania smacznych i zawsze świeżych soków owocowych i warzywnych.