17 Jul 2017

"Franek" trzeci w klasyfikacji generalnej Tour of Estonia

Tour of Estonia był pierwszym startem Teamu Hurom w wyścigu kategorii UCI 2.1. Zmagania w Estonii Paweł Franczak zakończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej i drugim miejscu w klasyfikacji punktowej.

Dwudniowa etapówka rozpoczęła się w piątek, 26 maja w Tallinnie, stolicy Estonii. 212 kilometrów prowadziło do Tartu, drugiego pod względem wielkości miasta w tym kraju. Ucieczka była dosyć liczna, zabrał się w nią Paweł Franczak, a wraz z nim jeszcze czternastu zawodników. Pięciu z nich było w reprezentacji Estonii, czterech reprezentowało Szwecji. Oprócz nich w odjeździe znalazło się trzech zawodników Rietumu Banka – Riga i dwóch kolarzy prokontynentalnego zespołu Team Novo Nordisk. Współpraca nie układała się, ponieważ rywale oszczędzali siły. Przez to „Franek” musiał kilka razy zaatakować. Gospodarze liczyli na wygraną jednego ze swoich zawodników i udało im się to. W Tartu pierwszy z czteroosobowej grupki był Karl Patrick Lauk. Zmęczony atakami Paweł Franczak finiszował na czwartym miejscu. Dopiero cztery i pół minuty później na metę przyjechał peleton. To oznaczało, że losy klasyfikacji generalnej rozstrzygną między sobą uciekinierzy.

W sobotę rywalizowano w Tartu Grand Prix. Drugi etap Tour of Estonia liczył 172,8 kilometra, a trasa prowadziła po osiemnastu okrążeniach wokół Tartu. (9,6 km każde). Od samego początku peleton miał mocne tempo. Za każdym razem na podjeździe ktoś próbował zaatakować z peletonu. Główną grupę prowadzili jednak przez cały czas zawodnicy Teamu Hurom. Celem naszego zespołu było doprowadzenie Pawła Franczaka do zwycięstwa. Na przedostatniej pętli na atak zdecydował się Gert Joeaar, reprezentant Estonii jeżdżący na co dzień w Cofidisie. Uciekinier przyjechał jako pierwszy na metę, a pięć sekund po nim finiszował peleton. Paweł Franczak ponownie zakończył rywalizację na czwartej pozycji, ale w klasyfikacji generalnej przesunął się jedno miejsce wyżej. W klasyfikacji punktowej Franczak stracił zaledwie punkt do zwycięzcy całego wyścigu, którym został Karl Patrick Lauk z reprezentacji Estonii.