Pasteryzacja i przechowywanie soku z wyciskarki wolnoobrotowej: co warto wiedzieć na ten temat?

 

Zaopatrzyłaś(eś) się w wyciskarkę i zamierzasz przygotowywać domowe soki? Zastanawiasz się tylko, ile można przechowywać sok z wyciskarki? Gdzie go trzymać i w jakim naczyniu? Ile sok z wyciskarki może stać w lodówce? Czy pasteryzacja soku z malin z wyciskarki ma w ogóle sens? Postaramy się udzielić Ci odpowiedzi na te pytania!

Jak długo można przechowywać sok z wyciskarki wolnoobrotowej?

Zacznijmy od najbardziej palącej kwestii: ile może stać sok z wyciskarki? Jak to wygląda w praktyce: czy sok z wyciskarki w ogóle można przechowywać? Odpowiedź na pytanie, jak długo można przechowywać sok w wyciskarki wolnoobrotowej nie jest łatwa. Znajdziemy różne opinie na ten temat, ale jedno jest pewne – sok musisz przechowywać w lodówce! Sok z wyciskarki wolnoobrotowej może być dłużej przechowywany niż sok z sokowirówki, który powinien zostać wypity od razu po przygotowaniu. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, wyciskarka wolnoobrotowa działa na wolnych obrotach, dzięki czemu sok w czasie produkcji nie ulega napowietrzeniu. Generalnie jednak, soku z wyciskarki wolnoobrotowej nie powinieneś/powinnaś pić po upływie dwóch dób od momentu jego wyciśnięcia.

Przy okazji, przypomnijmy sobie, dlaczego warto pić soki z wyciskarki? Po pierwsze: soki z wyciskarki wolnoobrotowej nie nagrzewają się w czasie produkcji, dzięki czemu zachowują właściwości odżywcze. Po drugie, soki z wyciskarek wolnoobrotowych mogą nie być tak gęste, jak soki z sokowirówek, ale ma to swoją zaletę – dzięki temu w sokach produkowanych przy użyciu wyciskarek wolnoobrotowych znajdziemy błonnik!

Jak i w czym przechowywać sok z wyciskarki wolnoobrotowej?

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jak długo może stać sok z wyciskarki, ale na tym nie koniec! Teraz stajemy przed zasadniczą kwestią: jak przechowywać sok z wyciskarki? To bardzo ważna kwestia! Sok z wyciskarki wolnoobrotowej możesz bowiem spożyć w ciągu 48 godzin od jego wyciśnięcia, ale pod jednym warunkiem – że będzie on przechowywany w lodówce. Jeżeli zrobiłaś(eś) zbyt dużą porcję soku i nie jesteś w stanie jej wypić od razu po przyrządzeniu, przelej sok z wyciskarki do szklanych słoików lub szklanych butelek i włóż do lodówki.

Czy można pasteryzować owocowy sok z wyciskarki?

Sezon, kiedy polskie stragany uginają się pod ciężarem lokalnych owoców, to najlepszy moment na przygotowywanie domowych przetworów. Dlaczego? Po pierwsze: właśnie wtedy są najsmaczniejsze, to żadna tajemnica, prawda? W naszych kuchniach często właśnie w tym okresie przyrządzane przetwory, które później ratowały domowników w czasie zimy, kiedy asortyment owoców i warzyw jest o wiele mniejszy. Po drugie: owoce w sezonie są bardzo smaczne. Powstaje więc pytanie, czy można pasteryzować soki owocowe z wyciskarki? Tak! To może być ciekawy sposób na uzupełnienie swojej spiżarni. Jak pasteryzować owocowy sok z wyciskarki? Przede wszystkim, nie rób tego w pośpiechu. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na ten cel, wszystko zależy od tego, jak dużo owoców zamierzasz „przerobić”. Ponadto, przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu. Wręcz przeciwnie, przygotowywanie domowych przetworów może się okazać doskonałym sposobem na to, by odreagować codzienne problemy.

REASUMUJĄC: odpowiedzieliśmy sobie na pytanie ile czasu można przechowywać sok z wyciskarki i w jaki sposób to robić. Sok z wyciskarki może okazać się pysznym urozmaiceniem diety, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach!